تهیه نسخه پشتیبان

برای پشتیان‌گیری از همدار دو پوشه مهم همدار که محل ذخیره‌سازی پایگاه داده و داده‌ها است را باید پشتیبان بگیریم.

/home/storage/hamdar/data  
/home/storage/hamdar/db

در صورتی که از نسخه 3.1.0 به بعد استفاده میکنید محل های مورد نیاز برای تهیه پشتیبانی به شکل زیر است.

/opt/hmdr/hamdar
/opt/hmdr/mmchat

این دو پوشه حاوی تمام اطلاعات لازم همدار جهت بازگردانی نسخه از دسترفته است. برای تهیه پشتیان از هر نرم‌افزار پشتیان‌گیری می‌توان استفاده کرد ولی در این آموزش ما از برنامه restic استفاده میکنیم.

Restic دارای قابلیت‌ها و امکانات ویژه ایی جهت تهیه نسخه پشتیبان به صورت امن و بازگردانی آن دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این برنامه میتوانید به سایت سازنده مراجعه کنید. مستندات سازنده

restic قابلیت پشتیانی گیری بروی هارد و sftp و … را دارد که در این آموزش تنها به تهیه نسخه پشتیبان بروی هارد اکتفا میکنیم.

برای نمونه فرض می‌شود که هارد مخصوص نگه داری بکاپ به سرور متصل شده و در مسیر زیر قابل دسترس است.

/mnt/hard/

برنامه restic به صورت پیش فرش با نصب همدار نصب شده و نیاز به نصب نمی باشد.

۱- برای شروع ابتدا باید یک مخزن مخصوص restic جهت نگه داری نسخه پشتیبان ساخته شود. به همین منظور دستور زیر را اجرا میکنیم تا در مسیر هارد ( که در بالا فرض شد) این مخزن ساخته شود:

restic -r /mnt/hard/hamdar-repo init

با اجرای این دستور از شما درخواست تعیین رمز عبور میکند(این رمز را بخاطر بسپارید)تا امنیت نسخه های پشتیبانی تأمین شود و امکان دسترسی به پشتیبانی توسط هر شخصی وجود نداشته باشد. با اتمام دستور بالا در مسیر مشخص شده یک مخزن با نام hamdar-repo ساخته می‌شود که از این پس به عنوان مخزن نگه داری نسخه های پشتیبان مورد استفاده قرار میگیرد. در‌واقع هر پشتیان در درون این مخزن ریخته شده و جهت بازگردانی هم باید از این مخزن استفاده شود.

توجه داشته باشید ساخت مخزن تنها یک بار انجام می‌شود و در دفعات بعد از مرحله دوم به بعد جهت تهیه نسخه پشتیبان استفاده می‌شود.

۲- برای تهیه نسخه پشتیان از همدار بهتر است ابتدا همدار را با دستور hamdar-cli stop متوقف کنیم.

۳- حال از پوشه db و data با دستورات زیر نسخه پشتیبان تهیه میکنیم:

restic -r /mnt/hard/hamdar-repo backup /home/storage/hamdar/db

restic -r /mnt/hard/hamdar-repo backup /home/storage/hamdar/data

با اجرای این دو دستور در هر بار رمزعبور مخزن از شما خواسته می شود( رمز عبوری که در مرحله ۱ وارد شد) که با وارد کردن آن تغییرات در مخزن ذخیره شده و نسخه پشتیبان تهیه می‌شود.

rs1

۴- برای مشاهده نسخه های تهیه شده از دستورهای زیر استفاده میکنیم.

restic -r /mnt/hard/hamdar-repo snapshots

rs2

همان‌طور که مشاهده میکنید نسخه های قبلی همراه با تاریخ تهیه نمایش داده شده است. برای شروع به کار دوباره همدار دستور hamdar-cli start را اجرا میکنیم.

** بازگردانی نسخه پشتیبان به سرور همدار**

۵- برای بازگردانی نسخه های تهیه شده نیز از دستورات زیر استفاده میکنیم ولی قبل از شروع کار نیاز است تا سرور همدار را متوقف کنیم برای این کار دستور hamdar-cli stop را میزنیم و سپس دستور زیر را اجرا میکنیم.

restic -r /mnt/hard/hamdar-repo restore <ID> --target=<PATH>

توجه کنید در دستور بالا دو متغییر ‍<ID> و <PATH> را بر اساس تنظیمات خود وارد کنید. ID در‌واقع شماره نسخه تهیه شده است که در تصویر ۵ در ستون اول قرار دارد. <PATH> نیز با توجه به آدرس محل اصلی که در تصویر ۵ در ستون آخر نمایش داده می‌شود تنظیم می شود. در‌واقع مقدار این متغییر هرچه باشد نسخه پشتیبان در این مسیر بازگردانده میشود.

توجه کنید که <PATH> به عنوان مسیر ریشه در نظر گرفته می‌شود و مسیر زیرمجموعه با توجه با مسیر اصلی در ستون آخر ساخته می شود.

برای مثال در تصویر بالا اگر <PATH> را مقدار /srv/ بدهیم نسخه پشتبان در مسیر srv/home/storage/hamdar/db ذخیره میشود.

rs3

بعد از بازگردانی نسخه پشتبان جهت اجرای همدار از دستور hamdar-cli start استفاده میکنیم.